Najlepsze ciekawostki piłkarskie na świecie: przewodnik po największych mistrzostwach sportowych

Mistrzostwa Świata, Liga Mistrzów UEFA czy Super Bowl ligi NFL to tylko niektóre z największych wydarzeń sportowych na świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym fanem sportu, czy wolisz po prostu kibicować swojej ulubionej drużynie od czasu do czasu, zawsze dobrze jest wiedzieć co nieco o tym, co dzieje się w świecie sportu. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy ten poręczny przewodnik z ciekawostkami na temat najpopularniejszych zawodów sportowych i mistrzostw.

Puchar Świata

Jako najchętniej oglądane wydarzenie sportowe na świecie, Mistrzostwa Świata FIFA są jedną z największych atrakcji w kalendarzu sportowym. Turniej odbywa się co cztery lata, a następne zawody odbędą się w 2022 roku w Katarze. Gospodarz turnieju był już źródłem wielu kontrowersji ze względu na kwestie związane z traktowaniem przez ten kraj pracowników migrujących. Ostatni turniej odbył się w 2014 roku w Brazylii, gdzie w finale Niemcy pokonały Argentynę. Turniej rozgrywany jest co cztery lata od 1930 roku, z wyjątkiem lat 1942 i 1946, kiedy to nie odbył się z powodu II wojny światowej. Gospodarz jest wybierany przez Komitet Wykonawczy FIFA na 12-14 lat przed turniejem, a wszystkie kraje są zgłaszane jako potencjalni gospodarze. W przeszłości gospodarzami turnieju były: Azja, Europa, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa i Oceania.

Liga Mistrzów UEFA

Liga Mistrzów UEFA to coroczne kontynentalne klubowe rozgrywki piłkarskie organizowane przez UEFA. Jest to najbardziej prestiżowy turniej pucharowy w światowej piłce nożnej i obecnie najbogatszy na świecie, którego zwycięzca otrzymuje około 100 milionów dolarów. Zawody rozpoczęły się w sezonie 1955/56, choć wcześniej istniały inne rozgrywki o tej samej nazwie. Pierwszą drużyną, która wygrała rozgrywki, był hiszpański Real Madryt, który w finale pokonał swoich rodaków z Athletic Bilbao 3-2. Liga Mistrzów jest wyjątkowa wśród światowych turniejów piłkarskich, ponieważ biorą w niej udział nie te drużyny, które zajmują najwyższe miejsca w swoich ligach krajowych, ale te, które wygrywają krajowe puchary.

NFL Super Bowl

Super Bowl to coroczny mecz o mistrzostwo Narodowej Ligi Futbolowej (NFL). Jest to jedno z najchętniej oglądanych wydarzeń sportowych na świecie. Co roku miliony widzów oglądają mecz, by zobaczyć, jak ich ulubiona drużyna walczy o upragniony tytuł. Super Bowl rozgrywany jest zazwyczaj w lutym, a tegoroczna edycja odbędzie się 3 lutego 2020 roku na Hard Rock Stadium w Miami Gardens na Florydzie. Ostatnim zwycięzcą Super Bowl było zwycięstwo Philadelphia Eagles nad New England Patriots. Pierwszy Super Bowl został rozegrany 15 stycznia 1967 roku w Los Angeles Memorial Coliseum. Mecz zakończył się remisem - drużyny Green Bay Packers i Kansas City Chiefs zdobyły po jednym przyłożeniu, a po dogrywce było 10-10